A horvát kormány 235 millió dollárt fizet a Molnak

2023. február 02. 07:56

Horvátország nem tudta bizonyítani a korrupciós vádakat.

2023. február 02. 07:56
null

Horvátország az elkövetkező időszakban kifizeti a Mol Nyrt.-nek a nemzetközi választottbíróság által meghatározott 235 millió dollárt, a kormány már elkülönítette az összeget a költségvetésben – mondta Davor Filipovic horvát gazdasági miniszter a horvát közszolgálati televízió szerda esti híradójában.

Erről szerdán az INA-val foglalkozó tanácsadói testületben hoztak végső döntést, miután megvitatták azokat a jogi jelentéseket, amelyeket horvát jogi szakértők készítettek a kormány kérésére – tette hozzá. Kiemelte: a kapott dokumentumok szerint Horvátország még 2003-ban lemondott arról, hogy a horvát bíróságok határozzanak a Mol és a horvát kormány között kötött megállapodásról.

A Mol intézkedései

Erről csak a nemzetközi választottbíróságok dönthetnek – mondta. A Mol 2013 végén nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen horvátországi befektetéseinek védelmében a washingtoni Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID), azt állítva, hogy

a zágrábi kormány nem teljesítette bizonyos szerződéses kötelezettségeit és vállalásait.

A horvát kormány álláspontja

A horvát kormány válaszul 2014 elején fordult az ENSZ égisze alatt működő UNCITRAL-hoz. A horvát álláspont szerint ugyanis a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt, a horvát olajfinomítókban eszközlendő Mol-befektetések, és a Mol megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket.

A genfi döntőbíróság Horvátországnak a vesztegetésre, a társaságirányításra, valamint a 2003-as részvényesi megállapodás állítólagos megszegésére vonatkozó valamennyi kérelmét elutasította. A döntőbírósági határozat után Andrej Plenkovic horvát kormányfő 2016. december 24-én rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a horvát állam kivásárolja a Mol Nyrt. részesedését az INA-ból.

Zágráb ezt követően 2022 februárjában kezdeményezte a Svájci Szövetségi Legfelsőbb Bíróságnál a 2016-ban az UNCITRAL által a Mol és Horvátország közötti ügyben kihirdetett ítélet felülvizsgálatát. Felülvizsgálati kérelmét Horvátország a horvát Legfelsőbb Bíróság 2021-es elmarasztaló ítéletére alapozta.

A kártérítés

2022 júliusában az ICSID az UNCITRAL-ítélettel megegyező végkövetkeztetésre jutott:

Horvátország ebben az eljárásban sem tudta bizonyítani a korrupciós vádakat,

az ügy koronatanúját pedig teljesen hiteltelennek minősítette a választottbíróság. A washingtoni ICSID eljárás kilencéves időtartama alatt több tucat tanú kihallgatását és több tízezer oldal iratanyag megvizsgálását követően az ítélet egyhangú bírói szavazással született. A korrupció hiányának megállapításán túlmenően az ICSID a Mol javára a horvát kormány 2014-es gázpiaci intézkedéseivel összefüggésben (késedelmi kamattal együtt) 235 millió dollár kártérítést is megítélt.

(MTI)

Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gyzoltan
2023. február 03. 06:30
Nagyon tudatos, évszázados idegen érdekek fűződnek hozzá, hogy a régió népei megosztottan, szembe-fordítottan, egymást meg nem értve, kiszolgáltatott helyzetbe kerüljenek..!
csakazigazat2
2023. február 02. 10:55
A MOL vezír is szabad akkor, utazhat szabadon ?
Kanóc
2023. február 02. 10:43
Nem lenne rossz egy korrupciós vádak elhárításáért felelős minisztérium, vagy valami ilyesmi... Egész szép bevételeket lehetne begyűjteni az államháztartásba. :)
formaegy
2023. február 02. 10:17
Ti büntetést fizettek, de volt benzin. Bennünket a hatalmas nyeresége ellenére is keményebb büntetésben részesített (amíg ársapka volt) nem volt benzin. Este ársapka vége bejelentés, 10 perc múlva már volt benzin ....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!