Nem jön az uniós techóriás-adó, helyette a globális társaságiadó-minimum lett a prioritás

2021. július 13. 08:29

Az Európai Bizottság felfüggeszti a digitális adózás bevezetésére irányuló tervét annak érdekében, hogy ne veszélyeztesse az igazságosabb adózással kapcsolatos globális megállapodásra vonatkozó terveket – jelentette be hétfőn a Daniel Ferrie brüsszeli testület illetékes szóvivője.

2021. július 13. 08:29
null

A G20 csoport szombati tárgyalásain elért „rendkívüli áttörést követően úgy döntöttünk, hogy felfüggesztjük a digitális adózással kapcsolatos munkánkat” – közölte Ferrie, miután Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter vasárnap arra kérte fel a bizottságot, hogy halassza el az adótervezetre vonatkozó javaslatot.

A szóvivő hozzátette: a folyamat sikeres lezárása erőfeszítést igényel minden féltől, és a bizottság most erre összpontosít.

A technológiai cégekre kivetendő új adó javaslatát július 20-án jelentette volna be a testület, hogy egyfajta forrásbevételben részesüljön koronavírus-járvány utáni helyreállítást célzó, 750 milliárd eurós helyreállítási csomagjához.

Az Egyesült Államok azért kérte fel a bizottságot a terv felfüggesztésére, mivel az alááshatja a globális minimumadóról szóló megállapodást, és bonyolíthatja a jóváhagyását az amerikai szövetségi törvényhozásban.

A gazdaságilag legfejlettebb húsz ország, a G20-as csoport múlt hétvégén Velencében tanácskozó gazdasági és pénzügyminiszterei közölték: megegyezés született a globális minimumadóról. Janet Yellen hétfőn az eurócsoporthoz tartozó országok brüsszeli egyeztetése során sürgette az Európai Unió országait, hogy írják alá a társasági adózás átalakításáról szóló globális megállapodást, tartsák fent a költségvetési támogatást és a kiadások növelését a járvány okozta gazdasági bizonytalanság leküzdéséhez.

„Olyan fenntartható bevételi forrásokra van szükségünk, amelyek nem a munkabérek további adóztatásán alapulnak – jelentette ki Yellen. Hozzátette:

„véget kell vetni annak is, hogy a vállalatok tőkejövedelmeket alacsony adózású országokba helyezzék át, és meg kell állítanunk azokat a számviteli trükköket, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy elkerüljék a méltányos részesedésük megfizetését."

Paolo Gentiloni gazdaságért felelős uniós biztos az eurócsoport ülését lezáró sajtótájékoztatón közölte: „a nemzetközi társasági adóról szóló megállapodás elérése elsődleges prioritás számunkra, és az Európai Bizottság együtt fog működni az amerikai kormánnyal ennek elérése érdekében. Ezért is döntöttünk a digitális adósra vonatkozó uniós keret kidolgozásának befagyasztása mellett.” Hozzátette: „egy ilyen gazdasági-társadalmi válságban fontos, hogy megállapodás szülessen ebben a történelmi jelentőségű kérdésben."

A globális minimumadóról szóló elképzelések két alapon nyugszanak: egy legalább 15 százalékos minimumadó bevezetésén, illetve olyan rendszeren, amely a lehető legigazságosabb módon osztja el ezt az adót.

A részleteket a következő időszakban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD fogja kidolgozni, majd a G20 csoport hagyja jóvá a vezetők október végi római találkozóján. Ezt követően az országoknak saját törvényeikbe kell foglalniuk az adómértéket.

Az uniós tagállamok közül Magyarország és Észtország sem támogatja a globális javaslatot, Írország ugyancsak ellene van a kezdeményezésnek. Az eurócsoport elnöke, Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter megerősítette: Írország támogatja a multinacionális vállalatok adóztatásának megváltoztatását, de ellenzi a 15 százalékos minimális adókulcsot.

(MTI)

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nehidd El
2021. július 28. 17:45
Elképesztő, hogy minden pozitív, az emberek javát szolgáló kezdeményezést milyen hatékonysággal siklat ki a - sosem létezett - háttérhatalom. Sikerült átforgatniuk a techóriások elleni fellépést egy olyan javaslatra, amely az országok kezét kötné meg, sőt nyilvánvaló célja, hogy beindítsa a pénzpumpát a nagy országok felé: ha a nyereséget adóztatják, akkor elkezdenek majd veszettül költségelni a legnagyobb cégek, amit pedig vajon hol lehet?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!