Köszöntötték a 85 éves Kertész Imrét

2014. november 18. 19:17

A Petőfi Irodalmi Múzeumban köszöntötték a 85 éves Kertész Imrét. Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere köszöntőjében méltatta a Nobel-díjas írót, megjegyezve, hogy a kormánynak feladata segíteni eljuttatni Kertész életművét a következő nemzedékhez is.

2014. november 18. 19:17

Az oktatási és kulturális kormányzat feladata az, hogy segítsen eljuttatni Kertész Imre életművét a következő nemzedékekhez is – hangsúlyozta a 85 éves Kertész Imre tiszteletére tartott köszöntésen elmondott beszédében kedden a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) az emberi erőforrások minisztere. Jó, hogy itt van, jó, hogy itthon van; jó lenne, ha tényleg itthon lenne, még ha ez nem is olyan egyszerű - köszöntötte az 1929. november 9-én született Kertész Imrét Balog Zoltán. Mint hozzátette, „egy írónk van, aki Nobel-díjas”.

A miniszter elárulta, hogy gyakran szokott bosszankodni azon, mennyi félreértés kíséri Kertész Imre életművét. Ilyenkor azt szokta tanácsolni az író feleségének, Magda asszonynak, férje adjon egy nagy, tisztázó interjút, ő azonban ilyenkor csak annyit válaszol: nem ad, inkább olvassák. Balog Zoltán hangsúlyozta, az oktatási és kulturális kormányzat feladata segíteni eljuttatni Kertész Imre életművét a következő nemzedékekhez is, hogy félreértések, féligazságok se akadályozzák meg az olvasókat abban, hogy eltaláljanak az életműhöz.

Csorba Csilla, a PIM főigazgatója felidézte: a Nobel-díjas író szövegei révén mára szinte „beköltözött a házba”; az ő kérdésfeltevése nyomán kérdezi az intézmény november 28-29-i holokauszt-konferenciája is: az irodalom mennyire alkotott relevánsat a holokauszt feldolgozásában?

Morcsányi Géza, a Kertész Imre írásait Magyarországon gondozó Magvető Kiadó igazgatója köszönetet mondott a szerzőnek A végső kocsma című kötetéért, amellyel idén „megajándékozta” az olvasókat. „Ezt a könyvet, ahogy az eddigieket is, a lehető legnagyobb szeretettel és gondoskodással igyekszünk eljuttatni az olvasókhoz” – tett ígéretet az igazgató.

Legyünk jóban!” – mondta Kertész Imre az este végén, megköszönve a születésnapi jókívánságokat.

Daniel Barenboim izraeli karmester és Hermann Beil osztrák dramaturg videóüzenetben köszöntötte Kertész Imrét, Selyem Zsuzsa Az élet és a halál atonális könyveiben című laudációját Fullajtár Andrea és Rezes Judit olvasta fel; az este folyamán fellépett Várjon Dénes zongoraművész, Lukin Zsuzsanna énekművész, Szőke Szabolcs gadulkaművész és Kulka János színművész.

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tóth mária
2014. november 19. 09:16
"Most, hogy hasznot húzhat a magyarországi születéséből, rögtön jó lett Magyarország. Egy igazi hontalan, sorstalan jellemtelen." Na, éppen ezért a megnyilvánulásért nem kellene a fenekét nyalni! A helyén kellene az ügyet kezelni! Én, személy szerint nem bocsájtok meg neki és a másik Kertész is egy NIEMAND!
thymian
2014. november 19. 01:47
http://www.welt.de/kultur/article5098828/In-Ungarn-haben-Antisemiten-das-Sagen.html És egy ilyen embert tüntet ki az állítólagos "nemzeti" kormány.
thymian
2014. november 19. 01:40
Tény, hogy Kertész nem egy jellemóriás. Mindig oda nyalt, ahol kapott valamit. Amikor németeknél volt, megtagadta a magyarságát és a németeket magasztalta. "stempeln Sie mich nicht zum Ungarn" "Aber was reden Sie da – ich bin ein Berliner! Ein Großstädter gehört nicht nach Budapest. Die Stadt ist ja vollkommen balkanisiert. Ein Großstädter gehört nach Berlin!" Most, hogy hasznot húzhat a magyarországi születéséből, rögtön jó lett Magyarország. Egy igazi hontalan, sorstalan jellemtelen.
magnamater
2014. november 18. 20:22
A genetikailag alattvalóknak le kell nyomni a torkán - nincs Nyírő,Wass Albert, se Tormay, csak az, ki moslékzabálóknak nevezi a magyarokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!