Nagy Márton: Már látszódnak a gazdaságban az óvatos javulás jelei

2024. február 14. 09:57

A nemzetgazdasági miniszter rámutatott: a kormány januárra 3,8 százalékra szorította vissza az inflációt, az gyakorlatilag összeomlott és gazdasági szempontból már nem jelent problémát.

2024. február 14. 09:57

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023 utolsó negyedévében éves alapon 0,4 százalékkal nőtt, míg negyedéves alapon stagnált a magyar gazdaság teljesítménye, az év egészét tekintve pedig 0,8 százalékkal mérséklődött a GDP – ismertette a Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-hez eljuttatott közleményében.

Idézték Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert is, aki az adatok kapcsán megállapította, hogy a gazdasági teljesítményben látható, harmadik negyedévről negyedik negyedévre történt megtorpanás átmeneti, azt elsősorban a gyenge külső kereslet magyarázza. 

A tárcvezető kiemelte, hogy a GDP stagnálását jelentős részben az export szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bíró piacok, így leginkább a legjelentősebb kereskedelmi partnerünk, Németország gyengélkedése okozta. 

A német gazdaság recesszióban ragadt, miközben az EU egésze stagnált. 

Mindez kihatott a hazai ipar teljesítményére és azon belül is az export és ezáltal külkereskedelem visszaesésére – jelentette ki.

Ezt is ajánljuk a témában

Hatékony kormányzati intézkedések

A magyar GDP-adatokat mindezen túlmutatóan negatívan befolyásolta a kedvezőtlen kamatkörnyezet, a rendkívül magas reálkamat, így a piaci hitelezés helyreállításának elhúzódása is. A miniszter megállapította, hogy a magas reálkamat visszaveti a vállalkozások beruházási kedvét, ennek következtében nem a fejlesztésekre, a termelékenység javítására, hanem megtakarításra ösztönzi a cégeket. Egészséges hitelpiac nélkül azonban nincs fenntartható és dinamikus gazdasági növekedés sem – sorolták a kommünikében.

Nagy Márton kiemelte, hogy a kormány 2023-ban célzott programokkal segítette a gazdasági szereplőket annak érdekében, hogy azok kedvező forrásokhoz jussanak. Ilyen volt a Széchenyi Kártya Program, a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram és a Gyármentő Program is. 

Hozzátette, hogy ezek a kormányzati programok egyrészt hozzájárultak a hitelpiac befagyásának elkerüléséhez és a zöld átálláshoz, másrészt például a kamatstoppal, illetve a SZÉP-kártya kedvezményes keretének megemelésével jelentős lakossági keresletet generáltak. Az előbbi, gazdaság megvédését szolgáló kormányzati intézkedések összességében 2,3 százalékponttal javították a gazdaság teljesítményét. 

A miniszter aláhúzta, hogy

 a kormány eredményes és hatékony intézkedései nélkül így a magyar gazdaság teljesítménye 2023-ban mintegy 3 százalékkal csökkent volna.

Már látszódak a javulás jegyei

A nemzetgazdasági miniszter megjegyezte, hogy a kormány januárra 3,8 százalékra szorította vissza az inflációt, az gyakorlatilag összeomlott és gazdasági szempontból már nem jelent problémát. Az infláció sikeres visszaszorítását követően a kormány már minden erejével az előtte álló év fő feladatára, a gazdasági növekedés helyreállítására összpontosít, azaz az óvatossági motívum oldására és így a fogyasztás helyreállítására, a beruházások 25 százalék felett tartására és a munkaerőpiaci aktivitás további növelésére.

A tárcavezető arra is rámutatott, hogy a gazdaságban az óvatos javulás jelei már látszódnak, 

ezt támasztják alá az utóbbi hónapokban a kiskereskedelem és a turizmus élénkülését mutató adatok is. 

Emellett az eddigi kormányzati hitelprogramok, kiemelve a Baross Gábor hitelprogramot, illetve annak folytatását, valamint a kereskedelmi bankok önkéntes akciózásának köszönhetően a hitelpiacok javulása is felgyorsulhat, ami a gazdasági konjunktúra erősödését eredményezheti a közeljövőben. Továbbra is kiemelt kormányzati cél, hogy 2024-ben a hazai gazdaság 4 százalékkal bővüljön – olvasható a közleményben.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
edico
2024. február 14. 14:57
Ha nem csak a saját vagyonotok gyarapításával foglalkoznátok, észre sem vettük volna az inflációt.
zsocc44
2024. február 14. 12:16
Meg szerencse, hogy a 0,8%-os visszaesést már jó jelnek tekinti a gazdaságtan legújabb reformere!
radnoti-3
2024. február 14. 11:34
Már látszódnak? Látszódnak a gyermekvédelemben dolgozó pedofilok jelei is!
ekeke1
2024. február 14. 11:29
Zaj001 Ha a németeknél nem javul a gazdasági helyzet, akkor nálunk sem fog." Részigazság. Egyébként a németeknél nem fog, belátható időn belül. Viszont pl. a Covid helyreállítási alapot nem véletlenül hozták létre, Minden ország , a PIGS államok közül pl. Olaszország már száz milliárd eurót merítettek onnan, gazdaságaik élénkítésére. Magyarország egyedüliként ebből egy centet sem kapott. Ha ezekhez a pénzekhez is hozzáfér az ország, az a bizonyos 4-5 %-os GDP növekedés elérhető lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!