Áder: A lélek adhatja a legnagyobb támaszt a gyógyuló testnek

2012. október 25. 13:42

Az államfő a Bethesda Gyermekkórház újraalapításának huszadik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen úgy fogalmazott: semmi mással nem pótolható gyógyító erő lakozik a szeretetben, az elesettek gyámolításában, a betegek megsegítéséért vállalt cselekvő gondviselésben.

2012. október 25. 13:42

Áder János köztársasági elnök szerint semmi mással nem pótolható gyógyító erő lakozik a szeretetben, az elesettek gyámolításában, a betegek megsegítéséért vállalt cselekvő gondviselésben. Az államfő erről csütörtökön, a Bethesda Gyermekkórház újraalapításának huszadik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen beszélt. A Magyar Református Egyház zsinati székházában kezdődött rendezvényen felszólalva kiemelte: a keresztény hit tanításai mellett a modern tudományos kutatások sora is azt igazolja, hogy a gyógyuló testnek a lélek adhatja a legerősebb támaszt. „Mert aki gyógyít, az már létével is azt üzeni a számunkra, hogy nem vagyunk egyedül, nem vagyunk magányosak a bajjal vívott küzdelemben” – fogalmazott Áder János, megjegyezve, a kórházat kezdetektől segítő diakonisszák tevékenysége, valamint a gyógyító Krisztust megidéző bethesda szó jelentése, az „irgalom háza” is erre utal.

A köztársasági elnök az intézmény múltját felidézve emlékeztetett, a „magát a világ leghumánusabb és legfejlettebb demokráciájának hirdető szocializmus” nem tűrte el, hogy legyenek olyanok, akik szabad akaratukból, a szeretet szavát követve alkossanak közösséget, ezért az 1866-ban alapított kórházat előbb az 1919-es kommün idején, majd az 1950-es években is államosították. De hiába nem tűrték, és hiába tiltották, az itt dolgozók megőriztek a hely szellemét, és az elmúlt húsz évben gyógyító munkájukkal Kelet-Európa egyetlen református gyermekkórházává tették a Bethesdát, amely nem csak az irgalom, hanem a remény és a bizalom háza is egyben – fűzte hozzá. Áder János beszédében személyesen is köszönetet mondott a kórház dolgozóinak, amiért az 1990-es években András fiát, majd Bori lányát is „odaadó, szeretetteljes gondoskodással” kezelték agyrázkódásuk után.

A Bethesda Gyermekkórház jubileumi ünnepsége Bölcskei Gusztáv református püspök imájával kezdődött, majd Velkey György, a kórház igazgatója szólt intézményéről. Mint mondta, a Bethesda egy „szeretetközösség, az élet helye”, ahol évi 100-150 ezer orvos-beteg kapcsolatot bonyolítanak. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár hangsúlyozta, a Bethesda közösségében meglévő életerő példaként szolgálhat a teljes magyar egészségügynek.

Az ünnepség résztvevői ezután átvonultak a Bethesda Gyermekkórház udvarára, ahol Réthelyi Miklós korábbi nemzetierőforrás-miniszter elevenítette fel a kórház alapításának körülményeit, köszönetet mondva mindenekelőtt a kezdetektől ott dolgozó diakonisszáknak, ápolóknak. Ezután Áder János, Bölcskei Gusztáv és Réthelyi Miklós közösen leleplezte a kórház udvarából korábban ellopott szobor helyén emelt új alkotást, amely a korábbihoz hasonlóan a diakonisszák munkáját ismeri el. Az ápolót és sérült gyermeket ábrázoló szobron a „Jutalmam, hogy tehetem” jelmondat olvasható.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jag3
2012. október 26. 14:37
Lehet, hogy kettőnk közül az egyikünk nem vette észre, hogy a közt. elnk. ezt az alkalmat is egy jó kis kommunistázásra használja? Pedig a feladata nem az ország megosztása lenne ugye?
satya
2012. október 25. 20:33
Lehet, hogy nem uigyanazt a cikket olvassuk?
jag3
2012. október 25. 20:33
Igaz is, a szocializmus idején nem volt szokásban, hogy öregek megfagyjanak odahaza, vagy hogy a gyerekek éhesen menjenek óvodába/iskolába. De nyilván Ádernek csak a dúsgazdag rózsadombi katolikusok emberek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!