Az éj leple alatt csapott le a korrupcióellenes harcra a román kormány

2017. február 01. 11:57

Az éj leple alatt, sürgősségi rendeletben enyhítette a román Büntető-törvénykönyvet a baloldali kormány. A rendelet értelmében ezentúl csak a 200 ezer lejnél (14 millió forint) nagyobb kárt okozó hivatali visszaélésért indítható bűnvádi eljárás. Iohannis elnök szerint ez a jogállam vége, Románia-szerte tüntetnek.

2017. február 01. 11:57

Néhány órával elfogadása után, szerdára virradóra megjelent a román közlönyben a büntető törvénykönyvet (Btk.) és perrendtartást módosító sürgősségi kormányrendelet, annak ellenére, hogy a jogszabály gyors elfogadása ellen több mint tízezer ember tüntetett Románia nagyvárosaiban. A rendelet a hivatali visszaélésre, hanyag kezelésre, érdekellentétre és bűnpártolásra vonatkozó cikkelyeknél enyhít a Btk. szigorán, az indoklás szerint azért, hogy a törvényt összhangba hozza az alkotmánybíróság korábbi döntéseivel. Szerdára virradó éjszaka a kormány intézkedése ellen tiltakozó tüntetők vonultak utcára országszerte, akik szerint a rendelet a korrupt politikusokat védi.

Tízezrek tüntettek országszerte

A bukaresti kormány épületét körülvevő több mint tízezer tüntető közül többen megpróbáltak behatolni az épületbe, őket könnygázzal állította meg a csendőrség. A felháborodott demonstrálók hógolyókkal dobálták meg az épületet és az azt védő csendőrkordont. Kolozsváron nyolcezer, Temesváron és Nagyszebenben ötezer tüntető vonult éjszaka az utcára a Mediafax hírügynökség becslése szerint.

A tüntetők a büntetőjog módosítása ellen szervezett korábbi demonstrációkon is használt, a Vigyen el bennetek a DNA!, és Demokráciában a tolvajoknak börtönben a helyük! jelmondatokat skandálták, Tolvajok kormánya, Ez bűnszövetkezet, nem kormány, PSD - vörös pestis feliratú plakátokat emeltek a magasba, és immár a kormány lemondását, előrehozott választásokat is követelve. Incidens nem volt.

14 millió forintig nincs akkora gond

A rendelet értelmében ezentúl csak a 200 ezer lejnél (14 millió forint) nagyobb kárt okozó hivatali visszaélésért indítható bűnvádi eljárás, a kiszabható legnagyobb büntetést pedig az eddigi hétről három évre csökkentette, öt évre rövidítve az elévülési időt. A Btk.-ba bekerült egy olyan cikkely, miszerint nem minősül hivatali visszaélésnek a jogszabályok kidolgozása, kibocsátása, illetve elfogadása.

Az ellenzéki sajtó szerint a kormány ezzel próbálta megakadályozni azt, hogy a Btk. rajtaütésszerű megváltoztatásáért bűnpártolás gyanújával bepereljék. Hanyag kezelésért nem indítható többé büntetőeljárás, és ezentúl másodfokú rokonságig nem lehet majd bűnpártolással vádolni az elkövető családtagjait. A büntető perrendtartás módosítása azonnal, a törvénykönyv módosítása a közzétételtől számított tíz napon belül lép hatályba. Romániában 2100 olyan köztisztviselő áll bíróság előtt, akik ellen hivatali visszaélésért, és csaknem kétezer olyan, akik ellen hanyag kezelésért emelt vádat a korrupcióellenes ügyészség, közölte szerdán a legfőbb ügyészség.

Dragnea: Nem értem, mi ellen tiltakoznak

A sajtó szerint a Btk. módosításának kedvezményezettjei között számos kormánypárti és ellenzéki politikus, köztük Liviu Dragnea, a kormányzó PSD elnöke található. Dragnea azt nyilatkozta kedden, hogy nem pontosan érti, hogy mi a gondjuk azoknak, akik a büntető törvénykezés módosítására vonatkozó kormányrendeletek ellen az utcán tüntetnek. Arra a kérdésre, hogy egy esetleges közkegyelem segítene-e rajta, Liviu Dragnea azt felelte: „Milyen közkegyelem segítsen rajtam? Semmiféle közkegyelem nem segít nekem. Én nem hallottam a kormány részéről olyasmit, hogy meg akarná szüntetni a hivatali visszaélés büntethetőségét” — jelentette ki Dragnea az Agerpres szerint.

Iohannis: Gyásznap a jogállam számára

„Gyásznap a mai a jogállam számára, amelyre súlyos csapást mértek az igazságszolgáltatás, az igazság és a korrupció ellen folytatott küzdelem ellenségei” fogalmaz Facebook-bejegyzésében Klaus Iohannis román elnök. Szerinte a kormánykoalíció figyelmen kívül hagyta több millió szabad román állampolgár álmait és törekvéseit, azokét, akik korrupciómentes országban kívánnak élni. 

Az elnök hozzáteszi, mától a jogállam visszaállítását tekinti fő küldetésének. „Megteszek mindent, ami tőlem telik, hogy felszabadítsam Romániát a korrupció alól. Mandátumom utolsó napjáig ezért fogok harcolni” — zárja bejegyzését az államfő.

Források: MTI, Agerpres. Fotó: Paul Arne Wagner, Flickr.

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zod
2017. február 01. 14:14
A román politikában nincs értelme korrupcióellenes harcról beszélni, a DNA is csak egy korrupt, idegen érdekeket kiszolgáló szervezet mint az összes többi.
Tehetős Totó
2017. február 01. 14:05
Ugye tisztában vagytok vele, hogy pld. Ráduly Róbert, csíkszeredai polgármestert egy 70 lejes tétel miatt akarta elintézni a DNA. Nagy Zsoltot meg azért vágták sittre, mert miniszterként végrehajtott egy kormánydöntést...
szerelem, és nyomás
2017. február 01. 14:02
1984 A csávónak is ennyire bejön a Van Halen ? https://rcgoodmanblog.files.wordpress.com/2014/01/van-halen-1984.jpg
recipeferum
2017. február 01. 13:59
Az ábra azért nem ennyire egyszerű. Az istenadta román pórnépnek egyáltalán nem ment jobban a korrupcióellenes "harc" csúcsán sem,mivel a szeku által megfélelmitett politikai-közigazgatási gárda megbénult(arról nem is beszélve,hogy a források jó részét a nagy testvér sugallatára nemzetbiztonságra költötték) A mai kormánycsapat jó része bizonyitott tolvaj,de a népre próbálnak támaszkodni,pl febr.1 től több mint 100 féle adót törültek el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!