A vakokra és gyengén látókra is gondol a Pesti Magyar Színház

2015. szeptember 29. 14:33

Élő audionarrációt vezet be vakok és gyengén látók számára előadásain a Pesti Magyar Színház. A Magyarországon egyedülálló, okostelefonra ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével elérhető szolgáltatás Arnold Wesker A konyha című darabjának premierjén debütál.

2015. szeptember 29. 14:33

Élő audionarrációt vezet be vakok és gyengén látók számára előadásain a Pesti Magyar Színház – mondta el Zalán János, az intézmény igazgatója hétfőn Budapesten. Hozzátette: a Magyarországon egyedülálló, okostelefonra ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével elérhető szolgáltatás október 2-án, Arnold Wesker A konyha című darabjának premierjén debütál. A kezdeti időszakban készüléket is biztosítanak a látássérült látogatók számára, az intézmény összesen 15 okostelefont szerzett be erre a célra. Zalán János elmondta, hogy az audionarráció több országban is elterjedt szolgáltatás, Nagy-Britanniában több mint 40 színházban alkalmazzák.

 
Az innovatív szolgáltatásra külön e-mail címen ([email protected]) lehet regisztrálni, az előadás előtt érkező vakok és gyengén látók a teljes színházi élmény megtapasztalása érdekében körüljárhatják a színpadot, megtapogathatják a díszleteket és a kellékeket is – hangsúlyozta az igazgató. A 2015/2016-os évadban kilenc darabot, köztük Carlo Goldoni Chioggiai csetepaté című komédiáját, A muzsika hangja című musicalt és Ronald Harwood Az öltöztető című színpadi művét is bemutatják a Pesti Magyar Színházban. A tervek szerint a dialógusok szünetében a színpadi cselekvésekről és díszletekről verbális leírást nyújtó audionarráció minden előadáson elérhető lesz. Zalán János az intézmény távlati célkitűzései között említette, hogy szeretnék kibővíteni az audionarrációt a siketek és nagyothallók számára, emellett fontolgatják jeltolmácsok alkalmazását is. Fontosnak nevezte azt is, hogy a visszajelzések alapján fejleszteni tudják a szolgáltatás technikai és tartalmi oldalát.
 
A konyha című darabról szólva az igazgató elmondta, hogy a mű 30 évvel ezelőtti első magyarországi bemutatója valódi színháztörténeti pillanat volt. Kiemelte azt is, hogy az impozáns díszletekkel színpadra állított kortárs színdarab aktuális társadalmi problémákra keresi a választ. Zalán János szólt a színház épületének megkezdett belső felújításáról, hangsúlyozva, hogy a korábbinál barátságosabb és világosabb, „valódi találkozásoknak” helyszínt adó tereket szeretnének fokozatosan kialakítani a Pesti Magyar Színházban. „Nem baj, ha nem értünk egyet, a lényeg, hogy beszélgessünk” – fogalmazott.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!