Omega, Scorpions, Terror Háza: jön a rendszerváltó emléknap

2014. június 15. 16:20

Koncerttel, valamint kiállítással emlékezik a Terror Háza Múzeum a 25 évvel ezelőtti rendszerváltoztatásra. A kiállítás a vasfüggöny lebontását és a páneurópai pikniket idézi meg, amikor a Magyarországra érkező keletnémet polgárok előtt magyarok nyitották meg az utat a szabadságba, Ausztria felé. Hétfő este a Hősök terén - a Terror Háza Múzeumot működtető közalapítvány szervezésében – ingyenes Szabadságkoncertet ad a Scorpions és az Omega.

2014. június 15. 16:20

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója az MTI-nek elmondta, hétfőn nyitják meg, Átlépni a szabadságba címmel legújabb, a múzeum épülete előtt a nyár végéig látogatható szabadtéri kiállításukat, amellyel az 1989-es páneurópai pikniken történteknek, a vasfüggöny lebontásának kívánnak emléket állítani, valamint köszönetet mondani azoknak a civileknek, illetve közszereplőknek és politikusoknak, akik akkor önfeláldozóan és bátran az NDK polgárainak segítségére siettek.

A történész arra hívta fel a figyelmet, hogy sokan voltak, akik lelkészként, szervezőként segítették a keletnémeteket, vagy olykor csak azzal, hogy gondoskodtak róluk, főztek a számukra. Elmondta: azzal is tisztelegni kívánnak előttük, hogy hétfővel kezdődően egy hónapon keresztül, minden este a Terror Háza Múzeum előtti pengefalra vetítik majd ki fényképeiket, mert fontosnak tartják, hogy példájukat az újabb generációk is megismerjék. A főigazgató arról is beszélt: azt szeretnék bemutatni a kiállítással, hogy milyen civil kezdeményezések segítették a keletnémeteket abban, hogy „átléphessenek a szabadságba”. Szavai szerint az ő segítségük vezetett az NDK delegitimálásához, és ezzel bukásához, a berlini fal lebontásához, majd Németország és végső soron Európa újraegyesítéséhez.

Schmidt Mária közölte, hétfő este fél 7-re a Hősök terére ingyenes Szabadságkoncertet is szerveznek, ahol az Omega és a Scorpions együttes lép fel, és amelyre mindenkit szeretettel várnak. Úgy fogalmazott, fontos, hogy „néha megálljunk és együtt örüljünk annak, amit közösen elértünk”. Azt mondta, a magyarok jogosan lehetnek büszkék arra, hogy 25 évvel ezelőtt a magyar társadalom békésen, de határozottan legyőzte a kommunizmust, kivívta szabadságát, nemzeti függetlenségét és így léphetett át a XXI. századba. Kiemelte, mindaz, ami 1989-ben, 1990-ben történt, a magyar nemzet sikere, azt a magyar polgárok érték el; a szabadságot nem kívülről kapta Magyarország vagy a régió, hanem maga vívta ki. Utalt arra, hogy az 1980-as évek második felétől kezdődően nagyon aktívak voltak az emberek, százezrével mentek tüntetni, illetve felvonulni a Szentatya magyarországi látogatásakor, a bős-nagymarosi vízlépcső, az erdélyi falurombolás ellen vagy Nagy Imre 1956-os mártír miniszterelnök és társai újratemetésekor.

Schmidt Mária felhívta a figyelmet arra, hogy 1989-ben olyan antikommunista forradalom zajlott, amelyben közösen vettek részt széles néprétegek, ezért is érezheti minden magyar polgár a saját sikerének az elért szabadságot, a régió többi polgárához hasonlóan.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
thymian
2014. június 15. 18:53
"1989-ben olyan antikommunista forradalom zajlott" Ne tessék röhögtetni, milyen forradalom és milyen antikommunista. Nem zajlott akkor semmi, csak a hatalom átmentése. Sokat mond, hogy a vérkommunista nagy imre és társai újratemetése szimbolizálta. Az igazi '56-os forradalmárok tán még ma is ott fekszenek arccal lefelé, szögesdrótba tekerve. "Nagy Imre, Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál, Szilágyi József a magyar függetlenségért és szabadságért adták életüket. A magyar fiatalok előtt ezek az eszmék még ma is sérthetetlenek: meghajtják fejüket emléketek előtt." Orbán Milyen eszmék, hisz mind hithű kommunista volt.
Laibach
2014. június 15. 17:22
Nem rendszer, hanem módszerváltó emléknap.. "..Schmidt Mária felhívta a figyelmet arra, hogy 1989-ben olyan antikommunista forradalom zajlott.." Muhahaha... Antikommunista forradalom!!!! Az!!!! A kommunisták vezetésével...
Akitlosz
2014. június 15. 16:50
Nagy Imre kommunista volt, már 1918-tól. Azért érdekes, hogy a kommunistát éltetnek az állítólag a kommunizmus ellen tüntetők.
Akitlosz
2014. június 15. 16:48
Nincsen mit ünnepelni a 25 évvel ezelőtti eseményeken. Akkoriban elsősorban ugyan nem a sajtószabadságért, meg alkotmánybíróságért és egyéb hasonlókért akart a nép rendszerváltást, hanem azért, mert abban látta az esélyt arra, hogy az ország belátható időn belül, ami kb. 20 év, Magyarország eléri az ausztriai színvonal 80%-át. Ehhez képest így 24 év után ma még jobban le van Maradva Magyarország Ausztriától mint volt a kommunizmus végén 1989-ben. Az akkori az ausztriai szint 38%-áról mára a 35%-ára zuhant tovább. Ráadásul a sok Товарищи конец plakát ellenére az elvtársaknak egyáltalán nem lett végük. annyira nem, hogy még ma is ott ülnek a parlamentben. Így Magyarország még ma is csak egy posztkommunista utódállam, a mai Magyarország sokkal jobban hasonlít a kommunista korszak Magyarországára mint akármelyik más kor Magyarországára. Lásd például akár csak az államformát! Ma köztársaság van, bár az összes köztársaságot Magyarországon a bolsevisták "kiáltották ki", 1918-ban, 1919-ben, 1946-ban, 1949-ben, és 1989-ben is. Azaz kijelenthető, hogy ez a rendszerváltás dolog kudarc volt. Ha maradt volna a kommunizmus akkor talán még jobb metrók is közlekednének ma Budapesten, mint így a 40 éves roncsok. Nem lehetne banánt kapni, de kevesebb lenne a munkanélküli, mivel gyártaná az ország a buszokat például. No meg cukrot is. Ami nem azt jelenti, hogy a kommunizmus jó lett volna. Az is gagyi volt, lásd a 38%-os szintet Ausztriához képest. De azóta sem bírt az ország előbbre lépni semmit, sőt marad le még jobban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!