Valamiért nem hisszük el, hogy képesek vagyunk megváltoztatni a rezsimet

2017. június 11. 16:05

Egy fegyveres harcba torkolló tüntetéssorozat jelen pillanatban reálisnak tűnik. Annyi megvan, hogy elkezdtünk kiállni magunkért, de nem csináljuk elég erővel és következetességgel.

2017. június 11. 16:05
Kemény Zsófi

„Rabok tovább című frissen megjelent, a mai magyar valóságra ijesztően hasonlító regényedben a kormány kitalálja, hogy újratemeti Mátyás királyt. A nagyszabású állami ünnepség reggelén bejelentik a fészekadót, amit 10 éven át kell fizetnie minden kivándorló magyarnak, továbbá kiderül, hogy fizetősek lesznek a gimnáziumok. Végül az ünnep során Hősök terén kitör a forradalom. Mondták már, hogy kösz, de inkább ne adj ötleteket?

Mondták. Amikor gondolkodtam rajta, hogy mi legyen a miniszterelnök ünnepi beszédében a nagy bejelentés, és kitaláltam ezeket, valami teljesen valószínűtlen, egyértelmű baromságot akartam írni, amiről ordít, hogy a kormány megőrült. Azóta két éve azért drukkolok, hogy nehogy tényleg elhangozzanak ezek a szavak, mert sajnos napról napra egyre kevésbé látszanak valószínűtlennek. A regénybe még 2015 elején, a legnagyobb slam poetrys fellendülés kellős közepén vágtam bele, és ugye a slam műfaja megköveteli, hogy az ember éjjel-nappal közéleti, politikai kérdésekkel foglalkozzon (főleg éjjel). Akkoriban rengeteg újságot olvastam, tüntetésekre, és a barátaim kisebb-nagyobb politikai rendezvényeire jártam, ismerkedtem, beszélgettem, azaz játszottam a tényekkel és a konteókkal. Sokkal szórakoztatóbb ötleteim is voltak, mivel lehetne egy népet még jobban megalázni, de tényleg úgy döntöttem, hogy egyelőre megtartom őket magamnak.

Úgy tűnik, elég hamar kiábrándultál, mert a regényben megjelenített forradalom minden, csak nem romantikus, sőt. Jól gondolom?

A regény írása közben nemcsak slammer voltam, hanem pszichológia szakos egyetemi hallgató is, akit elsősorban a szociálpszichológia érdekelt. És sajnos ez a tudomány az emberi nemből való kiábrándulás tudománya. A regényben csak annyit tettem, hogy végigondoltam, néhány számomra kedves ember hogyan viselkedne egy ilyen helyzetben, hogy rendeződnének át a prioritások. És eléggé tartok tőle, hogy valami ilyesmi bekövetkezik. Nem állítom, hogy a regényben felvázolt forradalom az egyetlen megoldás arra az egyre elkeseredettebben dühös kiábrándultságra, ami most az országnak azt a részét jellemzi, amelyet én látok. De egy fegyveres harcba torkolló tüntetéssorozat jelen pillanatban reálisnak tűnik. Annyi megvan, hogy elkezdtünk kiállni magunkért, de nem csináljuk elég erővel és következetességgel. Valamiért nem hisszük el, hogy képesek vagyunk megváltoztatni a rezsimet.

Szerinted mi lehet az oka, hogy kevés hozzá a hitünk?

Például az »egyik kutya másik eb« hozzáállásunk. Meg a 21. századi elkényelmesedés, az ember úgy van vele, hogy ő majd a laptopjával az ölében szépen végignézi-drukkolja a forradalmat, de odakint esik az eső, fúj a szél és túl sok a rendőr.”

Összesen 225 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
makapaka2
2017. június 13. 09:09
Beteg ember, beteg gondolatai, amelyek veszélyesek.
Peter8811
2017. június 13. 07:05
Miről álmodik a zsidó lány. Hogy jön egy Szamueli tán Hófehér páncél Vona-ton.
Agnieszka
2017. június 13. 07:02
Fiatalság bolondság. Remélhetőleg rájön, h. nem dicsőség ennyi negatív véleményt begyűjteni. A fegyveres harcba torkolló tüntetés sorozat egy, a jelenlegi kormánnyal rendkívül ellenséges körben nevelkedett, más körökben nem jártas, éretlen személyiség agyszüleménye. Remélhetőleg NEM célja. Ez egy jellegzetesen "humán" (nem reál) értelmiségi kör, speciális gyökerekkel. Máshogy gondolkodik egy mérnök, orvos, gyakorló tanár. El kéne gondolkodnia azon, h. a választók TÚLNYOMÓ része NEM lehet egyszerre tájékozatlan és érték nem fölismerő. Ez kétségtelenül rezsimnek is nevezhető, de leginkább a harmadik Orbán kormány, amelyik nem elad, hanem inkább vesz, nem rombol, hanem inkább épít. Az előző, Kemény szerint nyilván NEM rezsim szerű kormányok viszont eredményesen adósították el az országot és kótyavetyélték le a nemzeti vagyont, működésük "eredménye" háborús veszteséghez mérhető, a nemzeti vagyon veszteség nagy része jóvátehetetlen. Keménynek jót tenne, ha mondjuk a Nagycsaládosok Egyesületével venné föl a kapcsolatot az anarchista fészekalja helyett, így tudomást szerezhetne a "rezsim" erényeiről is.
bsamu
2017. június 13. 00:09
Ezt a csajt... úgy demokratikusan megfektetném megaláznám.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!