Elfoglalták

2020. szeptember 02. 07:14

Már nemcsak kettészakítottságról van szó, hanem – mint a barikád megjelenése mutatja – valóságos háborúról.

2020. szeptember 02. 07:14
Balogh Gyula
Népszava

„A Színművészeti Egyetem barikáddá lett. Főként szimbolikusan persze, de szeptember első napján már fizikai értelemben is. Az ellenállás jelképe. A hallgatók tették azzá. Az intézmény egyik vezetője, aki társaival együtt korábban lemondott a pozíciójáról, arról beszélt, mennyire káros, ami történt, mert tovább élezi a magyar színházi élet kettészakítottságát. Sőt már nem csak kettészakítottságról van szó, hanem - mint a barikád megjelenése mutatja - valóságos háborúról.

Ez az egész engem mélységesen elszomorít. Értem én, hogy ha belemélyedünk a magyar színháztörténetbe, vagy mondjuk a Nemzeti Színház históriájába, állandóan beleütközünk a politikába, divatos kifejezéssel az ideológiába. És a Színház- és Filmművészeti Egyetem egy ideje szintén harci tereppé vált. De éppen ettől érzem rendkívül kényelmetlenül magam. És még egyszer hangsúlyoznám: igyekszem túllépni a naivitáson. Ám mégis leírom, én szívesen nézek vizsgaelőadást a kaposvári, vagy éppen a budapesti színművészeti egyetemen. Örülök, ha írhatok róluk, a Népszava mindig is helyet adott a fiatalok munkáinak. Az viszont nagyon veszélyes és ingoványos terep, ha a fiatalok közé ilyen erővel lép be a hatalom elfoglalási szándéka, illetve ha szabadságharcossá kell lenniük ahhoz, hogy megvédjék a jogaikat.

Az egyetem egy másik korábbi vezetője azt mondta: ne a diákoktól várja bárki is, hogy megdöntsék a rendszert. Ezzel egyetértek, még akkor is, ha nagy öröm látni, ahogy bátran, önmagukat sem kímélve, igazi civil módon viselkednek több százan. Küzdenek az autonómiáért. Ez rendben van, csakhogy: hol van az a bizonyos határ? Meddig lehet és érdemes elmenni? Az egyetem új kuratóriumának elnöke azt hangoztatta, hogy a tanárok hergelték fel a diákokat. A Színház-és Filmművészeti Egyetem oktatói, vezetői valóban elindultak egy úton. Különböző eszközökkel tiltakoztak az alapítvánnyá alakítás ellen, illetve reagáltak rá, javasoltak, leveleztek.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Aerion
2020. szeptember 02. 14:44
Valóságos háborúban legalább két fél van, akik ugyanolyan módszerekkel küzdenek egymással. Ha valóságos a konfliktus követelem azt a szereplőt is a színpadra, akik az egyetemfoglalókat elküldik a bús picsába. Ahová valók. Ha valaki üt, annak üssenek is vissza.
szekuIa
2020. szeptember 02. 12:22
A diák tanuljon, ne balhézzon! Nem kötelező Magyarországon egyetemre járni, hiszen bárki nyithat kávéházat, akarom mondani tanulhat az EU-ban.
Héja
2020. szeptember 02. 12:09
Az a "több százan" összevissza százegynéhány hallgató. Nem hallgatnak, de hamarosan elkussolnak ők is.
silenceCZ
2020. szeptember 02. 11:06
ez a felhergelt ostoba anarcho-csürhe látta hogyan lehetett 2006-ban szemet kilőni a fényességes Nyugat nagy kussolása mellett ? Most provokálgatnak ezek a bolsevik szarok, mert tudják, hogy a "diktátor" Orbán rezsimjében bántódásuk nem eshet... Undorító kommunista banda.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!